fbpx

Prawidłowa pielęgnacja koszul – Jak utrzymać koszulę w dobrym stanie?

Prawidłowa pielęgnacja koszul – Jak utrzymać koszulę w dobrym stanie?

Jeśli chcecie, aby wasze koszule wyglądały zawsze jak świeżo zakupione, zwróćcie uwagę na pielęgnację, zaczynając od prania, przez prasowanie, a kończąc na przechowywaniu. Nie wymaga to dużo pracy od nas, a zapamiętaniu kilka podstawowych zasad, wdrożenia ich w życie, tak aby zawsze nasza koszula wyglądała jak nowa.

Zacznijmy od tego, aby ostrożnie rozpakować koszule i upewnić się, że wyjęliśmy wszystkie igły znajdujące się w koszuli. Na pewno będą się znajdować przy rękawach i przy kołnierzyku.

Przechodząc do prania, oto kilka najważniejszych informacji:

  • koszule należy prać w przedziale od 15 stopni Celsjusza do maksymalnie 60 stopni Celsjusza, zazwyczaj najodpowiedniejsza temperatura jest pomiędzy 30- 40 stopni Celsjusza,
  • jeśli widzimy, że kołnierzyk jest bardzo brudny należy namoczyć go wcześniej w wodzie z odrobiną proszku do prania, a następnie po około 1 godzinie wyprać jak zwykle,
  • unikamy wirowania koszul,
  • koszul nie należy nigdy krochmalić, ponieważ jakość tkaniny może się pogorszyć,
  • pierzemy koszule z podobnymi kolorami, by nie uległy przebarwieniu,
  • większość pralek posiada odpowiedni program do prania koszul-ochrona ubrań, która pomoże zniwelować zagniecenia.

Po praniu:

  • przed rozwieszeniem koszuli należy ją „strzepać” dzięki czemu będzie mniej zagnieceń,
  • następnie zawieszamy koszule od razu na wieszak, najlepiej szeroki,
  • zapinamy guzik przy szyi oraz jeden na środku, dzięki czemu koszule nie będzie później aż tak pognieciona,
  • nigdy nie susz ubrań w słońcu, gdyż kolory mogą wyblaknąć.

 

Oczywiście wszystkie koszule posiadają metkę w środku koszuli na bocznym szwie mówiącą o tym jak powinniśmy prać daną koszule. Należy się do nich dostosować, zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę, gdyż zbyt wysoka może spowodować skurczenie się koszuli.

IMAG0832

IMAG0836

Można zauważyć, że zazwyczaj na koszulach znajduje się pięć głównych znaków dotyczących prasowania, a znaczą one, że:

40Pranie delikatne w maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza

trojkatNie można wybielać, chlorować

susyzvsusyenie  Przekreślone oznacza, aby nie suszyć, z jedną kropką delikatne suszenie i z dwoma kropkami suszenie normalne

prasowaniePrasowanie przy maksymalnej temperaturze z jedną kropką-110 stopni, dwie kropki-150 stopni, trzy kropki-200 stopni

p,fCzyścić chemicznie

reczniePrać tylko ręcznie

 

IMAG0830IMAG0835

Następnym ważnym elementem jest prasowanie. Jeśli chcemy, aby tkanina łatwiej się układała możemy ją prasować gdy jest jeszcze lekko wilgotna, a jeśli nie to warto lekko zwilżyć koszule za pomocą spryskiwacza.

Najpierw zaczynamy prasowanie od mankietów po zewnętrznej i wewnętrznej stronie, następnie prasujemy rękawy po obu stronach. Kołnierz prasujemy zawsze od rogów do środka, później przechodzimy do przodu koszuli, a następnie plecy zaczynając od karku. Prasując w tej kolejności ułatwimy sobie to zajęcie, ale również będziemy mieć pewność, że nasza koszula jest dobrze wyprasowana.

Ostatnim elementem jest przechowywanie. Do szafy odkładamy koszule na wieszak, aby swobodnie zwisały zapinając dwa pierwsze guziki. Zainwestujmy w preparaty odstraszające mole, aby nasze ubrania nie zostały zniszczone.

Tak  postępując nasze koszule zawsze będą świeże, zadbane i zachowają swój kolor.

6095-65-00-500x630

Dobra rada: perfumy zawsze psikamy na ciało, a nie na koszule, gdyż może to spowodować uszkodzenia i plamy na stałe, których będzie bardzo ciężko się pozbyć.

 

 

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Podobne artykuły

preloader