fbpx

Koszula z krótkim rękawem. W jakich okazjach i gdzie wypada ją nosić?

Koszula z krótkim rękawem. W jakich okazjach i gdzie wypada ją nosić?

Jeśli koszula – to tylko z długim rękawem. Jeśli krótki rękaw – to tylko w t-shircie. Jeśli też tak myślisz – czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć ideę koszul z krótkim rękawem, a jeśli masz takich w swojej szafie wiele i chętnie je nosisz, również zachęcamy do lektury. Przekonaj się, czy na pewno robisz to dobrze.

Koszula z krótkim rękawem – znana nie od dzisiaj!

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnego nieporozumienia. Powszechnie uważa się, że koszule z krótkim rękawem to wymysł dzisiejszej mody i w przeszłości w ogóle nie były szyte, a tym bardziej – noszone przez koneserów stylu. Okazuje się, że to mit i w rzeczywistości jest całkiem inaczej!

Owszem – koszule te nigdy nie były elementem mody oficjalnej, tak zresztą jest i do dziś. Jednak mocno zaznaczyły swoją obecność już ponad 100 lat temu, kiedy zaczęły pojawiać się w reklamach prasowych, zwłaszcza tych pochodzących z USA. Właśnie tam można było je często oglądać jako zacny element idealnie skomponowanego stroju o charakterze sportowym, szczególnie wpasowującego się do aktywności fizycznych typu golf, czy tenis. Najpopularniejszą ich wersją były oczywiście te z kultowym „krokodylem”, wylansowana przez jednego z najlepszych tenisistów ówczesnego świata – Rene Lacoste. Klasyczna koszulka z krótkim rękawem „polówka” nie musiała długo czekać na to, aż świat mody stanie przed nią otworem. Bardzo szybko więc, z kortu tenisowego przeniosła się do szaf dawnych elegantów. Problem polegał na tym, że nie każdy wiedział jak obnosić się z nią poza boiskiem. Z tym problemem dżentelmeni borykają się i dzisiaj.

Koszula z krótkim rękawem – nie tylko na korcie

Poza inspirującym przykładem do noszenia koszuli bez rękawów przez Lacoste, były i inne kręgi, w których ten ciekawy fason bardzo dobrze się przyjął – z elitami brytyjskimi i amerykańskimi na czele. Otóż te zacne grupy w XX wieku tłumnie o ochoczo wyruszały do Afryki na wielkie wyprawy safari i okazuje się, że w tamtejszych warunkach koszule z krótkim rękawem z całą swoją elegancją i funkcjonalnością odnajdywały się doskonale. W tym samym czasie pojawiła się również moda na hawajskie koszule z krótkim rękawem, które chyba każdy z nas kojarzy w sympatyczny sposób.

Jeszcze jedną grupą mężczyzn, która przyczyniła się do wylansowania tego fasonu są służby mundurowe, a zwłaszcza te, których służba odbywała się w krajach słynących z upałów. Koszula z krótkim rękawem stała się ówcześnie naturalnym kompromisem, jeśli chodziło o uzyskanie lżejszej, bardziej nadającej się do tych warunków wersji uniformu.

Koszule z krótkim rękawem – kiedy z nich zrezygnować?

Przytoczenie rysu historycznego koszul z krótkim rękawem nie jest przypadkowe. Ten szerszy kontekst miał za zadanie pomóc zrozumieć, że idea takiej odzieży nigdy nie miała swoich korzeni w formalnych okolicznościach.

Dlatego mówimy stanowcze „nie” dla wykorzystania koszul z krótkim rękawem podczas wydarzeń takich jak:

  • śluby, pogrzeby i inne oficjalne uroczystości,
  • formalne spotkania biznesowe,
  • oficjalne konferencje, prezentacje.

Pojawia się pytanie, co zrobić, gdy któraś z wyżej wymienionych bądź innych podobnych uroczystości odbywa się w środku lata, gdy słońce nie odpuszcza, a klimatyzacja nie daje rady. Nasza rada jest taka – jeśli nie chcesz popełnić modowej gafy, a równocześnie drżysz na myśl o mokrych plamach na materiale, po prostu w odpowiednim momencie podwiń rękawy klasycznej koszuli z długim rękawem. Wygląda to dużo bardziej elegancko. Stawiaj też na koszule szyte z materiałów przewiewnych, wysokiego gatunku i o dużej oddychalności.

Czy warto mieć koszule z krótkim rękawem w swojej szafie?

Jak najbardziej! Zresztą oglądając najmodniejsze koszule z krótkim rękawem ciężko oprzeć się tym fasonom i nie skusić się na choć kilka z nich. Całe szczęście, poza wyżej wymienionymi jest całe mnóstwo sytuacji, podczas których taka koszula będzie nie tylko mile widziana, ale wręcz znakomicie wpisze się w aktualne trendy.

Od weekendowych spotkań z przyjaciółmi, przez wakacyjne grille, aż po imprezę na plaży – z całą pewnością każdy miłośnik tego rodzaju odzieży znajdzie w sezonie ciepłych miesięcy niezliczone okoliczności, podczas których będzie mógł pokazać się w tym elemencie odzieżowym.

Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym uniknie się kiczowatego wyglądu z ich udziałem.

  • Nie kupuj koszuli z krótkim rękawem uszytej z materiału w formalnym stylu (np. popeliny i twille).
  • Szukaj koszul z krótkim rękawem zakończonym delikatnym mankietem – wyglądają interesująco i na „dokończone”.
  • Zwróć uwagę na długość rękawów, aby nie były za długie (do łokcia), ani za krótkie (do połowy bicepsa).
  • Pamiętaj o dopasowaniu odpowiedniej szerokości rękawów.

Uwzględniając wytyczne pozwalające na zakup koszuli idealnie dopasowanej do posiadanej sylwetki i aktualnych trendów, możesz wykorzystać taką koszulę na różne okazje. Możesz założyć na siebie na przykład koszulę marki Desoto z ulubionym printem i z wysoko uniesioną głową ruszyć w świat (byle nie na spotkanie biznesowe, czy przyjęcie weselne)! Koszula i ciekawe jeansy może stanowić bardzo ciekawy look. Aby nie popełnić faux pas pamiętaj, aby koszula zawsze znajdowała się na zewnątrz, nigdy w spodniach!

Podobne artykuły

preloader