fbpx

Rodzaje kołnierzyków. Jak dobrać kołnierzyk do typu twarzy?

Rodzaje kołnierzyków. Jak dobrać kołnierzyk do typu twarzy?

Dzisiaj w Poradniku Gentlemana Wigo zajmiemy się niezwykle ciekawym tematem jakim jest kołnierzyk w koszuli męskiej. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele popularnych rodzajów kołnierzyka, a jego dopasowanie zależy od sytuacji, sylwetki lub indywidualnych upodobań. Przekonajcie się sami!

W sklepach możemy znaleźć różnorodne koszule z przeróżnymi kołnierzykami. Zaczynając od najbardziej nam znanego kołnierzyka klasycznego czy włoskiego, a kończąc na kołnierzykach typu spread lub wing. Krój kołnierzyka zmieniał się na przestrzeni lat, a za każdym kołnierzykiem kryje się jego historia. Kołnierzyk nadaje charakter koszuli, dlatego kupując koszule warto się zastanowić nad wyborem, tak aby kołnierzyk pasował do naszego stroju i stylu.

1. Kent

Kent to najbardziej nam znany kołnierzyk klasyczny, standardowy. dzięki swojej uniwersalności należy do najczęściej spotykanych w stroju biznesowym. Kołnierzyk typu Kent pasuje na każdą okazję, jako outfit wieczorowy czy też jako codzienny, do pracy lub na spotkanie z przyjaciółmi. Ten kołnierz dobrze komponuje się z drobno lub średnio wiązanym krawatem, ale można go również nosić swobodnie z otwartym kołnierzem.

Przykłady

2. Cutaway

Kołnierzyk włoski o szeroko rozstawionych krawędziach zbliżonych kształtem do płetwy rekina, są charakterystyczne dla tego nowoczesnego wariantu. Koszule z takim kołnierzykiem ubierane były na wyjścia wizytowe, eleganckie. Z czasem stały się mniej formalne. Teraz traktowane jako sportowa elegancja, doskonała zarówno dla osób codziennie noszących koszule i szukających stylowej odmiany, jak i również dla tych, którzy lubią sportowy styl i chcą dodać trochę nonszalancji do swojego wizytowego stroju. Kołnierz rekina jest dostępny w wersji klasycznej i niezwykle rozłożonej. Dla obu są szczególnie obszerne węzły krawata.

Przykłady

3. Button - down

Kołnierzyk z zapinanymi guzikami, wynalazek brytyjskich graczy polo, aby utrzymać kształt kołnierzyka podczas szybkiej jazdy. Dzisiaj noszony bez krawatu, często pod sweter, charakteryzuje go bardzo sportowy i swobodny styl, bardzo ceniony ze względu na wygodę użytkowania szczególnie przez osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Niekiedy używany obszyty kołnierzyk dodaje jeszcze bardziej sportowego charakteru.

Przykłady

4. Under button - down

Podobnie jak w przypadku button-down, skrzydełka kołnierzyka są przymocowane do koszuli. W przeciwieństwie jednak do button-down guziki pozostają ukryte pod kołnierzykiem, dzięki czemu kołnierzyk dopasowuje się dyskretnie do koszuli. Ten kształt kołnierzyka zazwyczaj stosuje się w mniej formalny sposób nie zakładając do niego krawatu.

 

Przykłady

5. Wing

Mały, złamany, elegancki, klasyczny i niezwykły kołnierzyk wing najczęściej kultywowany jest jako nieodłączny element galowego garnituru lub smokingu. Jest noszony wyłącznie w towarzystwie muszki. Zazwyczaj koszule z kołnierzykiem wing mają mankiety na spinki, aczkolwiek zdarzają się również wersje z mankietami na guziki.

Przykłady

Kształt twarzy a rodzaj kołnierzyka

Twarz okrągła

mężczyźni posiadający masywna twarz oraz krótką, szeroką szyję powinni dobierać kołnierzyki z dużymi wyłogami, skierowanymi w dół. Optycznie wydłuży to szyję i wyszczupli twarz. Dla takich osób najlepszy jest kołnierzyk klasyczny lub button-down.

Twarz kwadratowa

jeśli masz zarysowane kości policzkowe najlepszy dla ciebie będzie kołnierzyk typu włoskiego o szeroko rozstawionych krawędziach.

Twarz podłużna

posiadacz długiej szyi i pociągłej szczęki powinien dobrać kołnierzyk o szerokim rozstawie końców typu włoskiego. Szeroki kołnierzyk optycznie skróci szyję.

Twarz owalna

tutaj jest pełna dowolność, ponieważ do takiego kształtu twarzy pasuje każdy fason.

Trzeba pamiętać, że wąskie kołnierzyki będą optycznie wyszczuplać twarz, a szerokie ją poszerzać. Jeśli mamy krótką szyję kołnierzyk powinien mieć krótkie wyłogi i niską stójkę. Natomiast im dłuższa szyja tym kołnierzyk musi być większy, a stójka wyższa. Warto znać podstawowe zasady, na które powinno się zwrócić uwagę szczególnie podczas zakupów w Internecie, w dobrym sklepie fachowiec powinien zwrócić na to uwagę.

Blog Comments

Jestem pod głębokim wrażeniem wpisu, jest cudowny 😉

Add a comment

*Please complete all fields correctly

Podobne artykuły

preloader