Każdy z nas choć raz w życiu uczestniczył w weselu czy też na pogrzebie i na pewno jeszcze nie raz będzie uczestniczył. Zatem przedstawię wam kilka zasad dotyczących ubioru na te dwa ważne wydarzenia, tak aby nie popełnić tzw. modowego faux pas. W obu przypadkach jeśli nie ubierzemy się odpowiednio i elegancko będzie to oznaczało brak szacunku do uroczystości. W obu przypadkach istnieją uniwersalne zasady dress code. O ogólnych zasadach możecie przeczytać we wpisie 10 zasad ubioru.
1. Wesele
Zaproszeni na wesele mężczyźni, którzy na co dzień nie noszą eleganckich ubrań często wyjmują gdzieś z dna szafy szafy odświętny garnitur, który służy im już od kilkunastu lat. Lecz mężczyźni interesujący się modą, którzy na co dzień noszą koszule również mają problem jak się ubrać na wesele, co wypada,a co nie. Wesele to uroczystość na której fotograf kręci się cały czas robiąc zdjęcia wszystkim zaproszonym, dlatego zadbajmy o nasz strój, aby nasza gafa nie została na zawsze w rodzinnym albumie.
Oto kilka porad dotyczących ubioru weselnego:
- bezpieczna klasyka, czyli garnitur jednorzędowy z 2 guzikami i otwartymi klapami. Kolor powinien być jednolity, najlepiej granatowy, grafitowy czy szary. Wiele mężczyzn ubiera garnitur czarny, który zarówno jak smoking najlepiej prezentuje się w godzinach wieczornym (po godz.18), gdyż nie wygląda za dobrze w świetle dziennym. Uroczystości weselne zazwyczaj rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, wiec lepiej postawić na inny kolor. Ważne, aby pamiętać, że gość nie może być ubrany bardziej formalnie niż pan młody. Nie wypada ubierać smokingu, gdy pan młody jest w garniturze.
- koszula powinna być przede wszystkim jednolita. Najlepszą opcją do wyboru jest zwykła biel, która zawsze jest elegancka i stosowna. Koszula musi być dopasowana i wpuszczona w spodnie. Rękaw powinien być długi z mankietem na spinki lub guziki, a kołnierzyk klasyczny lub włoski. O tym jak dobrać kołnierzyk możecie przeczytać tu.
- krawat również powinien być jednolity, stonowany. Unikamy krzykliwych i jaskrawych kolorów, ewentualnie można wybrać krawat w delikatne wzory. Możemy dobrać paszetkę, ale pamiętajmy by nie była taka sama kolorystycznie jak krawat.
- obuwie powinno być klasyczne w ciemnych kolorach, najlepiej Derby lub Oksfordy. Jeśli chodzi o dodatki to najlepszy jest elegancki zegarek na ręce, czy też dobrane spinki do koszuli.
2. Pogrzeb
Obowiązującym kolorem na pogrzebie i stypie jest kolor czarny, choć czerń jest przede wszystkim przeznaczona dla najbliższej rodziny, inni goście mogą ubrać się w stonowanych kolorach. Strój powinien być schludny i skromny. Naszym strojem wyrażamy szacunek do zmarłego i jego rodziny.
Postawmy na czarny garnitur, ale też może być grafitowy czy granatowy. Wybierając krawat zwróćmy uwagę na kolor. Może być czarny, granatowy lub inny ciemny kolor oraz matowy bez jaskrawych wzorków.
Unikajmy zestawu czanry garnitur, czarna koszula, czarny krawat. Lepiej ubrać zwykłą, białą koszule, która zawsze ma formalny charakter i prezentuje się bardzo dobrze i elegancko.
Często zdarza się, że podczas pogrzebu zaczyna padać deszcz, dlatego zwróćmy wcześniej uwagę aby nasza parasolka nie była w jaskrawym, neonowym kolorze. Podczas zimy, kiedy to ubieramy czapkę zdejmujemy ją nie tylko w kościele, ale również podczas ceremonii.
Pamiętajmy by zawsze zadbać o jakość tego co nosimy oraz o odpowiedni rozmiar dopasowany do naszej sylwetki. Niezależnie czy to pogrzeb, czy wesele zachowajmy umiar, przede wszystkich prostota i elegancja, a zawsze będziemy wyglądać dobrze. Im mniej tym lepiej. Jak mawiał słynny, francuski projektant Christian Dior:
Prawdziwa elegancja jest wszędzie. Szczególnie zaś tam, gdzie nie widać jej na pierwszy rzut oka.